Amatorksa Hodowla Bokserów Box-Star - www.box-star.com

Historia hodowli Box-StarAtibox 2002Galeria Box-StarKontakt Box-StarLinki

 

 

[Home] [Historia hodowli]

VOILA Box-StarCAMERON Box-StarNOEL Box-Star
z lewej do prawej
: VOILA, CAMERON, NOEL Box-Star

Wczesną jesienią 1978 roku zamieszkała z nami rezolutna pręgowana suczka BETI Tina, córka ALMY z Dentogrodu i ALFREDA Szenahazi. Dołączyła do miesiąc młodszego HIPOLITA z którym stworzyła pełen harmonii duet na długich kilkanaście lat.

Wypełniły nasz dom serdecznością i radosnym tumultem towarzysząc nam wszędzie - "w Góry i na Mazury...”.

Elzbieta Dolindo-Dolindowska
Elżbieta Dolindo-Dolindowska

Nasze życie, wzbogacone o nowe doznania zaczęło kręcić się wokół bokserów, co stało się możliwe dzięki dorastającemu już naszemu dziecku.

Ten radosny okres hodowli prowadzonej na zasadzie „sztuki dla sztuki” przerywany był okresowo troską o zdrowie i przyszłe losy naszego psiego potomstwa.

Janusz Dolindo-Dolindowski
Janusz Dolindo-Dolindowski

BETI Tina (1978 – 1990) urodziła z dwoma reproduktorami - GAJUSEM Wikingblut oraz XENONEM Beharim - w 4 miotach 15 zdrowych, typowych szczeniąt z których wyróżnaiały się dzieci XENONA: BRENDA, BOOM, IZMIR i ORDA TATARIA

Szczenięta te, a później dorosłe psy i suczki, wystawiane były przez swoich właścicieli rzadko i niekonsekwentnie kończąc karierę wystawową po uzyskaniu minimalnej ilości ocen kwalifikujących do hodowli oraz pojedyńczych certyfikatów na Championów Wystawowych.

Pozostawiona w naszej hodowli żółta suczka, rzetelna i okazała BRENDA (1982 – 1994) w czterech miotach z różnymi reproduktorami dała również jak jej matka 15 zdrowych, typowych szczeniąt, spośród których wyróżniały się:

* ROKSANA, RANDIA i RUSTAN po PIKARZE Karczówka,
* SURABAJA JENNY i SANDO KHAN po EDIRZE EZIO z Zabagna,
* DAMA OD CHARLIEGO i DANDYS BOHEMIA po CHARLIM Debyro
* HUSARIA po MAKSYMIE Ewenement.

Pozostawiona w hodowli żółta suczka - prywatnie JAGNA - HUSARIA Box-Star (1989 – 1993), pokryta KSIĘCIM PEPI Nostrum, dała 1 zdrowe, typowe szczenię BAHATI PUMĘ

Ciągle zdrowa i silna BRENDA z córką JAGNĄ przyjęły wkrótce do swego grona młodego przybysza z hodowli Gracja z Kasztelani SERVUSA - prywatnie Bazyla.

Rok po odejściu Jagny, a następnie Brendy, przywitaliśmy w naszej hodowli córkę ulubionej przez nas „primabaleriny ringów” DOLCE VITA Nostrum (ZUZI) - REGENTKĘ Nostrum – RODZYNKĘ.

SERVUS Gracja z Kasztelanii oraz REGENTKA Nostrum rozpoczynają nowy jakże trudny okres hodowli Box-Star, ambitnej, „sportowej” wystawowej rywalizacji z wychowankami innych, krajowych i zagranicznych hodowli.

SERVUS Gracja z Kasztelanii
SERVUS Gracja z Kasztelanii 

Niech wolno mi będzie w tym miejscu, złożyć na ręce znakomitych hodowców: Pani Anny BOGUCKIEJ - hodowla Nostrum - i Pana Henryka JELENIA (gdyż nie ma już wśród nas Pani Marii JELEŃ) – hodowla Gracja z Kasztelanii -, słowa pełne uznania i podzięki za wyhodowanie tak wspaniałych bokserów jakimi były REGENTKA i SERVUS.

SERVUS Gracja z Kasztelanii (1991 - 2001):
Syn AZY ROZALINY Gracja z Kasztelanii i MAYKA Von Stedinger Hof.
Pręgowany z białymi znaczeniami o doskonałym froncie i pięknej wyrazistej głowie, eleganckiej sylwetce i pełnym harmonii, dynamicznym ruchu.

Podbił nas zdecydowanie szlachetnym charakterem i wspaniałym temperamentem. Zwycięzca Młodzieży POLSKI, Champion POLSKI, wielokrotny zwycięzca wystaw i rasy. CACIB, CACIB Res, 27 x CWC.

Mało wykorzystywany w hodowli. Jego dziećmi są m. innymi: ULKA Spod Wielkich Yucc, która dała Młodzieżowego Zwycięzcę Klubu-Częstochowa 1999 BATU CHANA Kia Ora, BELLA DONNA Delectamentum, BIBA i MORS z Koziorza, BATAVIA i BORNEO Atala-dzieci Bahati Pumy Box-Star, MAX A Die, Almirante Box Estrella (w trakcie kończenia championatu).

Najpiękniejszy miot dał z towarzyszką swojego życia REGENTKĄ Nostrum.Są to CAMERON i CON AMORE Box-Star - Championy Polski.

REGENTKA Nostrum (1994 – 2001):
Córka DOLCE VITA Nostrum i CARLO von Santa Barbara.
Bezbłędnie zbudowana, żółta, niemal mahoniowa suczka o szerokiej smolistej buzi i bardzo ciemnych bystrych oczach.Dla swej wytrawnej słodyczy i koloru zwana RODZYNKĄ.

REGENTKA Nostrum
REGENTKA Nostrum (privat: Rodzynka)

Doskonały temperament i charakter-twarda,czujna i dzielna.Tworzyła z BAZYLEM zgraną i kochającą się parę.

Młodzieżowa Championka,Championka Polski, zwyciężczyni szeregu wystaw, uczestniczka finałów wystaw klubowych, 11 x CWC.

Urodziła w 3 miotach 17 zdrowych, typowych szczeniąt.

Dwa pierwsze mioty z PETEM von Friesenperle.Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy z tych miotów. Na ośmioro szczeniąt trzy wystawiano regularnie i te uzyskały Championaty Polski. Są to VOILA, VERBENA oraz VIS a VIS, przy czym VOILA uzyskała wcześniej tytuł Młodzieżowego Championa Polski.

VOILA Box-Star
VOILA Box-Star

W 1998 ruku VOILA i VERBENA były finalistkami Klubowej Wystawy w Gdańsku a ich Siostra VIVACE została Młodzieżową Zwyciężczynią Klubu . Wielka szkoda, że jej kariera nie mogła być kontynuowana. Pozostałe z tego miotu niezwykle obiecujące VA BANQUE i VENITA po uzyskaniu pierwszych CWC - i to na wystawach międzynarodowych - przestały być wystawiane.Trudno zrozumieć brak ochoty na wystawianie takich psów... .

Zwłaszcza gdy wniosek na championa otrzymuje się z rąk samego Pana Toniego Piasentina. Drugi miot RODZYNKI i GUCIA nie był już tak wyrównany, ani też wystawiany.

Jedynie EXCYTACJA bywa na wystawach i ma jeszcze szanse na Championat.

Trzeci miot to dzieci BAZYLA i RODZYNKI - CAMERON i CON AMORE Box-Star - Championy Polski.

CON-AMORE Box-Star
CON-AMORE Box-Star

REGENTKA Nostrum jest matką 5 Championów Polski i Zwyciężczyni Młodzieżowej Klubu 1998, zwycięskiej pary hodowlanej ATIBOX 2002.

Mamy nadzieję, że jej potencjał hodowlany nie zostanie roztrwoniony i będzie tworzył następne godne jej samej pokolenia.

Aktualnie w hodowli Box-Star znajduje się Najlepsza Para Hodowlana ATIBOX 2002:
VOILA Box-Star i CON AMORE Box-Star.

VOILA to entuzjastyczna uczestniczka wystaw . Kocha sportową walkę na ringu i potrafi dać z siebie wszystko. Zdobyła przebojowo IV lokatę w klasie „O” ATIBOX 1999 i IV lokatę w klasie „CH” ATIBOX 2002.

Jej pełne osiągnięcia wystawowe podano na innej stronie. Jest powtórnie matką. Jej pierwszy miot z Int.Championem GRAND Alfa Pol nie pokazuje się na wystawach z wyjątkiem MATADORA Box-Star, który dzielnie walczy o tytuł Championa Polski.

VOILA wychowuje obecnie miot po Zwyc. ATIBOX 2002, V-ce Zwyc.Świata Amsterdam 2002 IN PETTO vom German Dream.

Jedna z suczek tego miotu – CHAMPAGNE pozostaje w hodowli.

CON AMORE Box-Star dla oddania jego aparycji i temperamentu przytaczam opinie dwóch różnych sędziów:

„... duży złoto-czerwony, kwadratowy, głowa doskonale rzeżbiona,pełna, głęboka kufa, doskonały stop, oko i maska ciemne, siekacze w linii, prosty grzbiet, głęboka klatka piersiowa, doskonałe kątowanie przednich i tylnych łap, bardzo ładny ruch...”.

„... doskonały typ, styl i format, doskonała kondycja i ruch. Dziś jest niesforny, roznosi go temperament ...”.

Jest naszym dużym brykającym dzieckiem, które nadal dojrzewa emocjonalnie.

CHAMPAGNE Box-Star, nasza mała, pręgowana z białymi znaczeniami panienka, wystartuje w przyszłym roku na ringu i w psim przedszkolu.

Czas na podsumowanie. Ogółem odchowaliśmy przez ten szmat czasu - 24 lata - od pięciu suczek w 14 miotach 59 zdrowych, typowych szczeniąt.

Ani dużo ani mało. Akurat tyle by móc powiedzieć sobie ...”do serca przytul psa...”.

Elżbieta Dolindo-Dolindowska, 20.10.2002

zdjęcia: Państwo Dolindo-Dolindowscy, Joachim Hennig

 


Amatorska Hodowla Bokserów Box-Star